Home Resursele Materiale
Infrastructura de transport si comunicatii PDF Print E-mail
Comuna are avantajul vecinatatii imediate a municipiului Iasi, dar nu se afla pe traseul nici unui drum judetean important.
Reteaua rutiera este formata din drumurile comunale DC 15 (Aroneanu-Golaiesti), DC 17 (Iasi-Rediu Aldei prin Aroneanu), DC 18 (Iasi-Sorogari) si are o lungime totala de 157 km
Reteaua rutiera va trebui sa beneficieze de investitii, in special DJ 282 G Iasi - Aroneanu, intrucat se afla intr-o stare avansata de degradare.
Gradul de electrificare la nivel de comuna este bun astfel ca 96% dintre locuintele situate pe raza comunei beneficiaza de electricitate.
Exista 2 agenti postali care efectueaza servicii postale in toate satele, iar reteaua de telefonie este extinsa in toata comuna.