Home Resursele Materiale
Economia PDF Print E-mail

Economia comunei Aroneanu are un caracter agricol puternic influentat de pozitia limitrofa cu municipiul Iasi, conferindu-i si un caracter periurban de intensa legatura cu metropola. Pana in anul 1989 volumul activitatii economice se realiza in proportie de 56,9% in sfera circulatiei, 36,4% in agricultura si 7,2% in industrie. Aceasta proportie era determinata de ponderea mare a salariatilor navetisti ce intretineau activ sistemul comercial local. Dupa anii 1990 ponderea activitatii comerciale a scazut foarte mult, agricultura revenind acum pe primul loc ca ramura economica a comunei.
Comuna se caracterizeaza printr-o pondere mare a rezervelor de pajisti dar cu potential scazut si printr-un patrimoniu viticol important.
Pe culturi potentialul productiv al solurilor din comuna se afla in totalitate sub potentialul mediu al judetului, cu circa 10%. O exceptie o constituie potentialul pentru vie, care este aproape la jumatatea potentialului mediu al judetului, insa caracteristica viticola pozitiva a comunei se suprapune doar cu perimetrul productiv al dealului Sorogari, unde se afla comasate plantatiile viticole.
Activitati de prelucrare

Numar
Mori 2
Puncte de sacrificare a animalelor 1 dezafectat
Mori de furaje 2
Ateliere de tamplarie 3

Principalele activitati neagricole: comert

In concluzie, putem afirma ca din punct de vedere al gradului de dezvoltare, comuna este considerata de rang mijlociu in randul celor 13 comune ale zonei metropolitane.